top of page

SINU TEADVUSE TASANDID

Updated: Jan 23




SINU TEADVUSE TASANDID

Hans Berger avastas 1929. aastal EEG- (elektroentsefalogrammi) aparaadi abil, et kui inimese silmad on suletud, siis hakkab aju tootma korrapäraseid laineid sagedusel 8-12Hz. Ta nimetas neid alfalaineteks. Berger avastas ka ülejäänud ajulained ja nimetas neid vastavalt teeta-, beeta- ja deltalaineteks. Need ajulained on vastavuses paljude mentaalsete funktsioonidega, samuti ka sensitiivsete kogemustega.

Sensitiivsus ja tajud on iga inimese sisse antud juba sünnihetkest saati. Kui me oskame tasanditega tööd teha, arendame oma meeli nägemaks rohkemat, kogemaks rohkemat ja saavutamaks rohkemat.


BEETA

Kui me oleme ärkvel ja teeme igapäevatoimetusi, siis tegutseb meie aju keskmisel beetasagedusel 12-15Hz. Kõrgendatud aktiivsusega ajus on beetalainete sagedus 20-25Hz. See on meele teadvustatud seisund. Sellel tasemel me tegutseme, mõtleme loogiliselt ja ratsionaalselt ning viime ellu oma valikuid.


ALFA

Aju aktiivsuse alfasagedus 6-14Hz iseloomustab unistamise, lõdvestumise ja öiste unenägude protsesse. Ka hüpnoos tehakse alfasagedusel. Siin ilmnevad ka inimestel sageli sensitiivsed kogemused.


TEETA

Inimaju aktiivsust sagedusel 4-8Hz nimetatakse teetatasandiks. Siin salvestatakse meie emotsionaalsed kogemused. See on võimas seisund "üleloomulike" kogemuste kogemiseks.


DELTA

Aju aktiivsuse seisundit alla 4-5Hz iseloomustab täielik teadvusetus ehk deltaseisund.

UNETSÜKKEL

Uinudes välub aju beetast,, läbib alfa ja teeta ning siseneb deltaseisundisse, kuhu Sa jääd mõneks ajaks. Tavaliselt kulub beetast deltasse jõudmiseks 30 minutit ja deltas viibimise aeg on 30-90 minutit. Siis liigub aju teetasse, edasi alfasse, kus Sa und näed. Pärast esimest ünenägude faasi järgneb taas teetaseisund, siis näed uuesti und alfaseisundis. 8-tunnise une ajal veedad Sa ilmselt 30-90 minutit deltas, 30-60 minutit teetas ja ülejäänud aja alfas. See on illustreeriv tsükkel, mis varieerub inimeselt inimesele ja isegi ööst öösse sama inimese juures. Tähtis on see, et need muutunud seisundid on loomulikud nähtused. Sa läbid neid iga päev! Isegi siis, kui Sa oled ärkvel, siseneb aju aeg-ajalt lühikeseks ajaks alfa- ja teetaseisundisse. Näiteks, kui Sa naela seina tagudes lööd korra haamriga sõrme pihta, siis teetalained salvestavad valutunde, aga alfaseisund on ideaalne kiireks õppimiseks ja materjali meeldejätmiseks.


VISUALISEERIMINE

Visualiseerimine toimub peamiselt teetatasandil!

Kasuta teeta sagedust, et visualiseerimist toetada - https://www.youtube.com/watch?v=wiivv4UToB8 (seda on kasulik kuulata klappidega)

või

Võid ka ise Teeta tasandi muusikat otsida, mis Sulle meelepärane on. Inglise keeles kasuta sõna Theta ja 4-5Hz (selle heli kuulamiseks on soovutav hankida kõrvaklapid).

bottom of page